Lezita’dan tesislerdeki grev sürecine yönelik açıklama

Abalıoğlu Grubuna ait Lezita’da, işverenin toplu sözleşme masasına oturmaması üzerine greve giden işçiler 45 gündür hakları için direniyor.

Lezita, İzmir’in Kemalpaşa ilçesindeki Lezita Fabrikasında çalışan Öz Gıda İş Sendikası üyesi işçilerin grevine ilişkin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından grev kırıcılığı ve greve çıkan işçilerin yerine işçi alındığı iddiasıyla denetimler yapıldığını, böyle bir durumun olmadığının Bakanlık müfettişleri tarafından da teyit edildiğini bildirdi.

Lezita’dan yapılan açıklamada, grev kararından sonra yaklaşık 3 bin 500 çalışanın 168’inin işbaşı yapmadığı, 3 bin 300 çalışanın ise çalışmaya devam ettiği kaydedildi.

 37 YABANCI UYRUKLU İŞÇİ ALINMIŞ

Şirkette 37 yabancı uyruklu işçinin istihdam edildiği, bu rakamın toplam iş gücünün sadece yüzde 1’ine tekabül ettiği belirtilen açıklamada, yüzde yüz yerli ve milli şirket olarak yerel kaynakların kullanılmasının birincil öncelik olduğu dile getirildi.

Üretimdeki iş gücü gereksinimlerini dikkate alarak devam eden çalışan bulma çabalarının, fabrikanın bulunduğu konum sebebiyle yetersiz kalabildiği, bu noktada üretimin devamlılığını sağlamak amacıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Uluslararası İş Gücü Genel Müdürlüğü onaylı yabancı iş gücü kaynağının alternatif olarak değerlendirildiği, bu uygulamanın sektördeki diğer şirketlerin de başvurduğu bir yöntem olduğu ifade edildi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x