İsrail, Batı Şeria’da 3 Filistinliyi öldürdü: ‘Keskin nişancı ateş açtı’

İsrail güçleri, işgal altındaki Batı Şeria’da iki farklı olayda üç Filistinliyi öldürdü. 13 Mart Çarşamba günü yaşanan bu iki olayla birlikte birkaç saat içinde İsrail güçleri tarafından öldürülen Filistinlilerin sayısı altıya yükseldi.

Reuters’ın aktardığına göre, Batı Şeria’daki Cenin kentine düzenlenen baskın hakkında konuşan görgü tanığı Yousef Nimer, İsrail güçlerinin sahurun ardından kendisiyle birlikte bir hastanenin dışında oturan insanlara ateş açtığını anlattı. 16 yaşındaki Nimer, “Onlara, ‘Bakın, bize doğru gelen bir şey var’ dedim. Kaçtık; sonra bir keskin nişancı bize ateş etti. Bazıları emekledi, bazıları koştu. Koşanlar yaralandı, emekleyenler kurtuldu” dedi.

İSRAİL GÜÇLERİNDEN ‘SALDIRI’ İDDİASI

Bugün bir açıklama yapan İsrail polisi ise silahlı bir sivil muhafız ile bir askerin Kudüs ile işgal altındaki Batı Şeria’nin Beytüllahim (Bethlehem) kenti arasındaki askeri kontrol noktasındaki bıçaklı saldırının şüphelisi olduğunu söyledikleri 15 yaşındaki bir Filistinliyi vurarak öldürdüğünü bildirdi. İsrail’in ambulans servisi, iki güvenlik personelinin hafif ve orta derecede yara aldığını, yaralıların hastaneye kaldırıldığını bildirdi.

İsrail polisinden yapılan başka açıklamada ise İsrail güçlerinin Kudüs dışında bir mülteci kampında yaşayan 13 yaşındaki bir Filistinli çocuğu öldürdüğünü duyurdu. Filistin Kızılayı da iki diğer Filistinlinin de bir kontrol noktasında öldürüldüğünü açıkladı. İsrail polisinin iddiasına göre, öldürülen çocuğa, bir gözlem noktasını havai fişeklerle hedef almasının ardından İsrail güçleri tarafından ateş açılmıştı.

İSRAİL’DEN GAZZE’DE YARDIM DAĞITIM MERKEZİ VE EVE SALDIRI

Öte yandan, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları da devam ediyor. AA’nın görgü tanıkları ve sağlık kaynaklarından aktardığına göre, İsrail güçleri Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah kentinde Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı’na (UNRWA) ait bir yardım dağıtım merkezini hedef aldı. İsrail saldırısında ilk belirlemelere göre 5 Filistinlinin hayatını kaybettiği, bir çoğunun da yaralandığı aktarıldı. Sağlık kaynakları, bazı yaralıların durumunun son derece kritik olduğunu ve Refah’taki Ebu Yusuf en-Neccar Hastanesi’nde tedavi altına alındığını belirtti.

İsrail ordusunun Gazze kentinin güneyindeki Tel El Heva Mahallesi’nde bir evi vurduğu, saldırıda aralarında çocukların da bulunduğu 5 Filistinlinin öldüğü ve yaralananlar olduğu ifade edildi. Görgü tanıkları, yaralıların Şifa Hastanesi’ne kaldırıldığını aktardı.

GAZZE’DE ÖLÜ SAYISI 31 BİN 272’YE YÜKSELDİ

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref El Kudra’nın açıklamasına göre, İsrail güçlerinin son 24 saatte Gazze Şeridi’nde 88 Filistinliyi öldürdü, 135 Filistinliyi yaraladı. Gazze’de 7 Ekim’den bu yana düzenlenen saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısının 31 bin 272’ye, yaralı sayısının da 73 bin 24’e ulaştığını bildiren Kudra, İsrail ordusunun öldürdüğü Filistinlilerin yüzde 72’sinin kadın ve çocuk olduğunu vurguladı.

İsrail’in Gazze’de son 24 saatte 10 katliam gerçekleştirdiğini belirten Kudra, enkaz altında ve yol kenarlarında hâlâ ölülerin bulunduğunu ancak İsrail güçlerinin engellemesi nedeniyle sağlık ekipleri ile sivil savunma görevlilerinin cenazelere ulaşamadığını kaydetti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x